Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

Activity Discussion Math Unitary Method Reply To: Unitary Method

  • Amisha

    Member
    June 22, 2023 at 6:08 pm
    Helpful
    Up
    0
    Down
    Not Helpful
    ::

    Unitary method means finding the value of single unit first and then find the required value for n units by multiplying n with the single unit value.

    Here acc. to the questions:

    Given, cost of 50 bags of rice each weighing 15 kg= 20,000

    First we’ll find weight of a unit kg rice:

    => Cost of 1 bag of rice weighing 15kg= 20,000/50= 400

    => Cost of 15 kg rice = 400

    => Cost of 1 kg rice= 400/15= 80/3

    Now, we need to calculate cost of 30 bags each weighing 10kg :

    Cost of 1 kg rice= 80/3

    => Cost of 10 kg= 80/3 * 10= 800/3

    => Cost of 1 bag of 10kg rice= 800/3

    => Cost of 30 bags of 10kg rice= 800/3 * 30= 8000

    Therefore, the cost of 30 bags each weighing 10kg is 8000 rupees.

For Worksheets & PrintablesJoin Now
+