Find answers, ask questions, and connect with our
community around the world.

Activity Discussion Math Algebra Reply To: Algebra

  • Govind

    Member
    June 24, 2023 at 5:24 pm
    Helpful
    Up
    1
    Down
    Not Helpful
    ::

    Let the cost of one pen be x and one pencil be y.

    Given that, the cost of two pens are 30 Rs.

    Therefore,

    2x = 30
    x = 30/2
    x = 15

    Thus, the cost of one pen is 15 Rs.

    Given that, Ann bought 2 pens and 5 pencils and the total cost is 80 Rs.

    Therefore,

    2x + 5y = 80

    Substiute x = 15 in the equation,

    2(15) + 5y = 80
    30 + 5y = 80
    5y = 80 - 30
    5y = 50
    y = 50/5
    y = 10

    Thus, the cost of one pencil is 10 Rs.

    Therefore, cost of one pen is 15 Rs. and cost of one pencil is 10 Rs.

For Worksheets & PrintablesJoin Now
+